Štěně.cz
Portál pro odchov štěňátek

Nemoci štěňátek po porodu

Napsat tento článek není rozhodně nic radostného, ale nutného. Přeci jen by někdo po přečtení této zjednodušené formy rizik mohl zabránit zbytečnému úhynu štěněte.

Potíže při odchovu štěňátek mohou být ze dvou důvodu. První je, když jsou štěňátka ještě v děloze, tam v podstatě nic dělat nemůžete a druhým důvodem je průběh porodu a stavy po porodu, kdy se dá občas něčemu zabránit.

V prvním případě jsou zahrnuty různé tělesné deformace štěňátka, které nedovolují vůbec takovému štěněti přežít. Jedná se především o rozštěpy pater, čelistí, břicha, špatné skusy takového charakteru, kdy štěně vůbec není schopno se přisát k feně a bohužel takové štěňátka umírají po několika hodinách hlady. I když žádný chovatel nemá z těchto anomálií radost, jednoznačně doporučuji po poradě s veterinářem štěňátko uspat.

Štěně, které se sice narodí živé, ale částečně neochlupené, se  zarostlým řitním otvorem, uzavřeným bříškem pouze průhlednou kůží, jsou sice schopna přežít pár hodin, ale i tam se přimlouvám trápení neprodlužovat a štěně bohužel utratit.

Drtivá většina těchto vad je genetického původu a rozhodně nikdy nedoporučuji takovéto spojení opakovat.

Při velmi dlouhé porodu, který vedeme sami doma se nám může stát, že se narodí štěně zcela vyvinuté, avšak mrtvé. Příčinou může být zadušení plodovou vodou, nebo nepřirozená poloha štěňátka. Zde by byl býval nezbytný velmi rychlý veterinární zákrok.

Takové katastrofické scénáře naštěstí nejsou tak časté, takže se raději budeme věnovat druhému bodu a to jsou problémy u zdravých, narozených štěňátek, které přesto mohou potkat každého chovatele.

Může se nám narodit štěně bez základních životních reflexů, což je např. sací, tepelně orientační (štěně automaticky leze k feně, nebo na teplou vyhřívací dečku), pohybový. Většina chovatelů to svádí na nevhodně vybraného krycího psa, ale jednou z příčin může být i nesprávná výživa březí feny. Slabé reflexy mohou mít i štěňátka, která jsou přidušená příčinou velmi dlouhého porodu nebo štěňata podchlazená, což se týká např. štěňat narozených v přírodě. V domácích podmínkách je podchlazení nežádoucí. Podchlazení způsobuje sotva znatelné dýchání, lapání po dechu a i velmi sníženou srdeční činnost. Štěňátka jsou na dotyk studená. Nízká teplota a proudění studeného vzduchu, spojená s vysokou vlhkostí omezují tyto reflexy a mohou způsobit úhyn štěňátek. Štěňata vlivem podchlazení ztrácí sací reflex, tudíž mají zastavený příjem mléka, což způsobuje náhlý pokles  hladiny cukru v krvi a tento pokles znásobuje špatný vliv prostředí na tyto reflexy a štěňátka umírají hladem. Zdůrazňuji proto nutnost uzavřeného, vytápěného prostoru, kde fena rodí svoje štěňátka.

Správnou teplotu je třeba udržovat i v novorozeneckém období, tj do 14 dnů života. Důsledky podchlazení jsem již popsala, dále nás může potkat syndrom chřadnoucího štěněte. Ten může být způsobem podchlazením, nedostatečným příjmem potravy nebo infekcí.  Základní ošetření postižených štěňat je hlavně jejich prohřátí – termoforem, elektrickou dečkou, pod zahřívací lampou, tímto se obnoví aspoň polykací reflex. Nikdy nezkoušejte podávat umělou výživu podchlazenému štěněti, vede to k zahlcení a udušení. Vždy až po prohřátí. Sací reflex se obnovuje až po úpravě hladiny cukru v krvi, takže nejdříve obnovíme reflex polykací prohřátím štěňátka, následně umělou výživou upravíme hladinu cukru a tím obnovíme sací reflex a to nám dává naději, že štěně dále přežije samo bez naší pomoci. Nicméně doporučuji zejména u drobnějších plemen vyhledat veterinární pomoc.

 

Další nepřízivý jev, bohužel velmi častý, je průjem u štěňat. Příčiny mohou být dvě, infekční a neinfekční původ.

Neinfekční příčina je např. po přepití umělou výživou, změněné mléko při zánětu feny v cecíku nebo náhla změna v přikrmování štěňat. V prvných týdnech svého života (cca 5 – 6 týdnů) jsou velmi náchylná na změny zejména v tukové součásti potravy, proto zapomeňte na živočišné tuky, kterým je např. kravské mléko. Stejně tak štěňátka špatně snáší potravu studenou nebo zkaženou, zde opět je náchylné mléko, ale i např. mleté maso. Proto vždy připravujte štěňátkům potravu čerstvou a jen takové množství, které dokážou pozřít. Zbytek nekompromisně vyhoďte. Pokud musíte podávat mléko, vždy ho připravujte raději ze sušeného, speciálně určeného pro štěňátka a vždy čerstvou dávku ve správné teplotě. Slabší projevy průjmu a jejich následky můžete odstranit heřmánkových čajem, lehce oslazeného medem. Toto je vhodné obzvlášť u hodně malých štěňátek.

Poněkud složitější je najít příčinu a odstranit průjem pokud je infekčního původu. Bohužel k těmto dochází především u vrhů, která jsou chována ve velmi špatných hygienických podmínkách nebo kde to bylo ovlivněno vnějšími důvody – chlad, špatná výživa, malá životaschopnost štěňat. Vždy musíte najít příčinu výskytu bakterií. Pokud ovšem máte štěňátka odchovávana ve správném prostředí, jsou většinou dost odolná vůči vnějším infekcím. Každopádně léčbu tohoto průjmu již musí určit veterinář, neboť i při nejlepší vůli si většinou chovatel neporadí. V případě silných průjmů hrozí štěňatům dehydratace a bohužel následná smrt, což není otázka dnů, ale hodin, jelikož mají štěňata mnohem rychlejší metabolizmus než dospělý pes. Bohužel v drtivých případech se nejdříve snaží chovatel a když opravdu dojede na veterinu, bývá již mnohdy pozdě.

 

Samozřejmě předpokládám, že je fena a následně i štěňata řádně očkována a tudíž úhyny z důvody parvovirózy, psinky, nakažlivého zánětu jater se sice mohou vyskytnout, ale je to již dosti ojedinělé. V zásadě platí, že pokud nemá fena oslabenou imunitu, je řádně očkována a je držena v čistém prostředí s dobrou výživou, je to nejlepší ochrana zdraví pro štěňátka proti běžným infekcím.

Copyright © www.stene.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.stene.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace