Štěně.cz
Portál pro odchov štěňátek

Chystáme se ke krytí

Máte doma fenku, kterou jste již uchovnili a chystáte se na štěňátka. Ráda bych využila svých zkušenosti a podělila se o ně hlavně se začátečníky nebo i s těmi, kteří chtějí vědět co a jak pro jednodušší začátek.

První bod je uchovnění, každé plemeno má jiné podmínky, tudíž ty si musíte zjistit u svého chovatelského klubu, pod který vaše plemeno spadá. Vždy musíte dodržet minimální věk podmínky chovnosti, u velkých plemen zpravidla 18 měsíců, u středních plemen 15 měsíců a u malých plemen 12 – 15 měsíců. Postupem věku % nezabřeznutí u fen stoupá a počet štěňat ve vrhu klesá.

Fenku máte uchovněnou, krycí pes vybrán, vždy si musíte domluvit i náhradního krycího psa, pokud by vámi vyvolený pes z nějakého důvodu nevyšel, krycí list vystavený a čekáte, kdy se začne fenka hárat.

Vlastní říje neboli hárání se u fen projevuje nejdříve slabým krvavým výtokem, který můžeme zjistit vytřením vatovým tamponem. Fenka častěji učurává – značkuje za účelem nalákat na sebe psa. Zhruba třetí až pátý den je hárání natolik silné, že můžete doma najít krvavé kapky na zemi, zvláště u větších plemen. V tomto období nejsilnějšího krvácení však fena ke krytí nebývá. Všeobecně se udává, že ovulace probíhá zhruba 10.  až 16. den hárání a je na konci silného krvácení, krev je spíše světle červená. Zvláště u prvniček je důvodem neúspěšného krytí fen nespávně odhadnutý termín ovulace. Pokud chceme ušetřit fenu a i psa stresu při krytí, doporučuji u veterinárního lékaře udělat poševní výtěr, kdy veterinář zjistí, v jakém stádiu jsou poševní buňky a následně udělat odběr krve a zjistit  hladinu progesteronu v krvi.

První návštěvu veterinárního lékaře doporučuji udělat zhruba 8. den hárání, neboť některé feny se mohou krýt i 10. den hárání. Lépe jezdit častěji, než dny ke krytí propásnout.

Zjišťování vhodných dnů ke krytí půjčeným nebo náhodným psem na procházkách považuji za velmi nespolehlivé a mimo jiné i nebezpečné - co kdyby se přeci jen náhodou podařilo a muselo by se řešit nechtěné krytí. 

I když fenu úspěšně nakryjete požadovaným psem, musíte ji dále hlídat, neboť fena je ochotná ke krytí dalším psem a i z toho krytí mohou být oplodněna vajíčka a můžete mít v jednom vrhu štěňátka po dvou různých otcích. Je to způsobeno postupným sestupováním vajíček do vejcovodů. Folikuly s vajíčky praskají postupně, několik dnů. Zralá vajíčka jsou schopna v děloze čekat na spermii, proto je opatrnost a zodpovědnost skutečně na místě.

Den D nastal, máte správně určený den ke krytí veterinářem, pes je domluvený a můžete se tedy vydat na cestu. Fena vždy jezdí za psem, neboť je výhodnější, aby byl pes ve svém prostředí a nebyl rušen okolními vlivy neznámého prostředí. U chlupatějších plemen je žádoucí fenku ostříhat, aby se pes neporanil o chlupy, které by se mohly dostat při krytí do pochvy feny.

Vlastní krytí má 3 fáze:
a)      předehra před krytím
b)      vlastní krytí feny
c)      svázání psa s fenou

Většinou si jedinci poradí dost dobře sami, jen při svázání je důležité, aby fena zůstala stát a nechtěným škubnutím neublížila psovi. Proto majitel feny stojí u její hlavy. Fena při svázání „pumpuje“ neboli nasává semeno psa. Toto svázání může trvat od 10 do 30 minut. Po skončení aktu je dobré fenu dát do klidu a nechat oba jedince odpočinout.

Je možné opakované krytí pro jistotu, které má smysl opakovat nejdříve po 24 hodinách, ale lepší je cca 48 hodin po prvním krytí.

Pokud máme úspěšné krytí za sebou, nezbývá nic jiného, než počkat cca 28 dní a vydat se k veterináři na sonografické vyšetření, abychom si ověřili, zda krytí bylo úspěšné a štěňátka budou nebo se bohužel nepodařilo. Březost není nemoc, proto po nakrytí může vést fena zcela běžný život jako do krytí, jen je dobré se vyvarovat extremní fyzické zátěže, hromadných psích akcí jako např. výstav, závodů a pod.

Přeji Vám, aby krytí feny byl pro Vás krásný začátek Vašeho chlupatého potomstva.

Copyright © www.stene.cz, provozováno na systému tvorba e-shopu a pronájem e-shopu Shop5.cz

© www.stene.cz

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.   Další informace